Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca jak napisać list motywacyjny

Profesjonalne dokumenty aplikacyjne – jak napisać list motywacyjny?

Data publikacji 17 stycznia 2022

Napisanie przekonującego listu motywacyjnego to niewątpliwie jeden z najważniejszych etapów w procesie aplikacyjnym. Tutaj wymagana jest nie tylko umiejętność wyrażania siebie i odpowiednia strategia, ale również wiele drobnych szczegółów. List motywacyjny będzie przekonujący tylko wtedy, gdy będzie dopracowany. Jak napisać list motywacyjny, aby rekruter zainteresował się Twoją kandydaturą i zaprosił Cię na rozmowę?

Jak napisać list motywacyjny? – treść

Treść listu powinna zmieścić się na jednej stronie! Żaden rekruter nie chce czytać długich powieści. Pokaż, że zwracasz uwagę na to, co jest ważne dla czytelnika. Unikaj długich, chaotycznych zdań w liście motywacyjnym i skoncentruj się na tym, co najważniejsze. W ten sposób stworzysz profesjonalny, wysokiej jakości dokument aplikacyjny.

W liście motywacyjnym odnieś się do wcześniej nabytych umiejętności i sukcesów. Wyjaśnij, dlaczego naprawdę chcesz pracować w firmie, do której aplikujesz. Poproś o rozmowę w przyjazny, ale nie służalczy sposób. Podaj najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia pracy. Wspomnij o swoich oczekiwaniach płacowych tylko wtedy, gdy oferta pracy wyraźnie o to poprosi. Unikaj długich fragmentów, ogólnych sformułowań i nieaktualnych zwrotów. Ważne są dane i fakty o Tobie — czym obecnie się zajmujesz i jakie sukcesy odniosłeś.

Dane kontaktowe

Adres nadawcy w liście motywacyjnym to zdecydowanie za mało. W końcu celem listu motywacyjnego jest uzyskanie informacji zwrotnej. Odbywa się to zwykle przez telefon lub e-mail. Minimalne dane kontaktowe zawierają zatem zawsze numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Dane adresowe również umieszcza się również w CV, dlatego powinny mieć dokładnie taką samą strukturę w obu dokumentach. W ten sposób udowadniasz swoją konsekwencję i staranność.

Nazwa firmy w liście motywacyjnym

Jeśli chodzi o poprawną pisownię, szefowie są zawsze bardzo wyczuleni i nie wybaczą błędów w nazwie firmy. Warto sprawdzić dwa lub trzy razy, aby upewnić się, że nazwa firmy i adres są napisane poprawnie. Żadna firma nie zatrudni nowego pracownika, jeśli nie będzie w stanie poprawnie napisać nazwy firmy.

Osoba kontaktowa

W adresie należy również podać imię i nazwisko rekrutera lub osoby kontaktowej. Zwiększa to szanse, że Twój list motywacyjny szybko trafi we właściwe ręce.
Nazwisko powinno być napisane poprawnie. Pan Majer to nie to samo co pan Mejer.

Temat listu motywacyjnego

Temat jest bardzo istotną częścią listu motywacyjnego. Tutaj czytelnik, bez czytania całego tekstu może zorientować się, o czym jest list motywacyjny. Fakt, że list jest aplikacją, jest przydatną informacją dla czytelnika. Warto również napisać, na jakie stanowisko aplikujemy. Dzięki temu nasz list motywacyjny szybciej trafi do odpowiedniej osoby.

Ważne pierwsze wrażenie/zdanie

To, że aplikujesz i przeczytałeś ogłoszenie, nie wymaga wyjaśnień. Przekaż dane i fakty o sobie i swojej karierze. Sformułuj, co aktualnie robisz i jakie masz doświadczenie zawodowe. W ten sposób możesz znaleźć idealny punkt wyjścia do wykazania swojej przydatności do pracy.
Celem listu motywacyjnego jest ustalenie jak największego pokrywania się Twoich kwalifikacji z wymaganiami w profilu zawodowym.

Pewność siebie

Nigdy nie pisz swojego listu motywacyjnego zbyt pasywnie, pracodawcy stawiają na pewnych siebie pracowników. Staraj się być pewnym siebie dzięki odpowiedniemu doborowi słów.
Pamiętaj, że masz coś do zaoferowania firmie, a mianowicie wiele cennych umiejętności zawodowych.
Wykorzystaj list motywacyjny, aby przedstawić swoje cechy osobiste (kompetencje miękkie).
Jednak samo wymienienie pożądanych cech w liście motywacyjnym nie wystarczy, dlatego warto je również udokumentować.

Forex

Redakcja belchatow.net.pl

"Belchatow.net.pl" to prężnie rozwijająca się redakcja internetowa, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z IT, pracą, rozwojem osobistym, e-commerce, marketingiem, biznesem i finansami. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom najnowszych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów na temat wyżej wymienionych obszarów. Zespół redakcyjny "Belchatow.net.pl" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie IT, przedsiębiorczości, finansów oraz marketingu, którzy śledzą najnowsze trendy i innowacje w swoich dziedzinach. Ich celem jest nie tylko informowanie czytelników o najważniejszych wydarzeniach i zmianach na rynku, ale także wspieranie ich w rozwoju zawodowym i osobistym, inspirując do ciągłego doskonalenia oraz osiągania sukcesów w życiu zawodowym i biznesowym. "Belchatow.net.pl" dąży do budowania społeczności profesjonalistów i przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać się, wymieniać doświadczeniami i wspólnie osiągać cele biznesowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?