belchatow.net.pl

Blog tematyczny o pracy, biznesie i marketingu internetowym

PracaRozwój

Jakie korzyści niesie ze sobą status studenta?

Jakie korzyści niesie ze sobą status studenta?

Studia, to wyjątkowy okres w życiu każdego, młodego człowieka. I choć dzisiejszy model nauczania wyższego jest przez wielu krytykowany, to okres ten wiąże się z pewnymi przywilejami. Należy przy okazji podkreślić, że w znacznej mierze są to przywileje o charakterze finansowym!

Status studenta, czyli więcej zniżek

Nie ulega wątpliwości, że portfel studenta jest zwykle… pusty. Dlatego zgodnie z obowiązującym prawem może on liczyć na szereg ulg. Dotyczą one przede wszystkim kosztów transportu, ale nie tylko. Wielu studentów może też liczyć na ulgi w kontekście różnych imprez i wydarzeń kulturalnych. Nie ulega wątpliwości, że wiele osób chce utrzymać status studenta wyłącznie po to, aby móc dalej korzystać ze wspomnianych ulg.

Czy status studenta pomaga w pracy?

Trzeba przyznać, że z punktu widzenia pracodawcy posiadany przez pracownika status studenta jest bardzo atrakcyjny. Taka osoba może być bowiem zatrudniona na dużo korzystniejszych warunkach. Mało tego – student to najczęściej pracownik tymczasowy, który jest dostępny tylko i wyłącznie w czasie wolnym od studiów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zatrudnić taką osobę np. w wakacje, gdy rośnie zainteresowanie pracownikami sezonowymi w handlu i turystyce.

Znajomości a status studenta

W czasie trwania studiów młody człowiek poznaje mnóstwo ciekawych osób. Znajomości te można podzielić na dwie grupy. W skład pierwszej z nich wchodzą kontakty o charakterze zawodowym. Mogą one w przyszłości zaowocować możliwością zatrudnienia na dobrze płatnym stanowisku, a co za tym idzie – szansą na zdobycie niezbędnego doświadczenia. W przypadku pozostałych znajomości mowa raczej o kontaktach towarzyskich, dzięki którym – być może – uda się znaleźć partnera na całe życie.

Status studenta = status imprezowicza?

Dla wielu osób studia kojarzą się z dość dynamicznym okresem w życiu młodego człowieka. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stały się one synonimem ciągłego imprezowania. I choć nie jest to rzeczywistość typowego studenta, to jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku. Trzeba pamiętać, że w życiu studenckim imprezy mają miejsce dosyć często. W ich trakcie można poznać mnóstwo ciekawych osób! Co ważne, okres ten jest dla młodego człowieka czasem na wyszalenie się. Po zakończeniu studiów pojawią się inne, znacznie poważniejsze wyzwania, którym trzeba będzie sprostać.

Status studenta a czas wolny

Owszem, status studenta nie zawsze gwarantuje, że młody człowiek będzie miał na tym etapie swego życia sporo wolnego czasu. Coś więcej wiedzą na ten temat studenci zaoczni, którzy łączą naukę z pracą. Jeśli jednak jest się studentem dziennym, to pomijając okres kolokwiów, czasu dla siebie jest znacznie więcej. Mało tego – wakacje studenckie mogą trwać nawet kilka miesięcy!

Czy to oznacza, że opłaca się być studentem? Otóż wszystko zależy od przyjętych priorytetów. W pewnym wieku warto studiować, gdyż w zasadzie tylko to jest obowiązkiem człowieka. W następnych latach trzeba już łączyć ze sobą inne obowiązki, a to nie zawsze jest łatwe.

Udostępnij