Pożyczka bez baz – co to jest? Gdzie jej szukać?
Data publikacji 22 grudnia 2022Pożyczka bez baz polega na tym, że podczas analizy zdolności do spłaty zobowiązania pożyczkodawca nie weryfikuje żadnych rejestrów, które mogłyby mu powiedzieć, jak w przeszłości wnioskodawca spłacał swoje kredyty czy pożyczki. Jednak czy pożyczki bez baz są bezpieczne dla Twojej sytuacji finansowej? Gdzie można je znaleźć?
Co oznacza w praktyce pożyczka bez baz?
Pożyczki bez baz kiedyś były naprawdę popularne i dziś są przez wiele osób poszukiwane. Są nimi zainteresowani szczególnie ci, którzy mają opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań i boją się, że przekreśli im to drogę do uzyskania kolejnego finansowania.
Pożyczka bez baz to bowiem pożyczka, gdzie podczas procesu oceny zdolności kredytowej nie są weryfikowane żadne bazy, takie jak Biuro Informacji Kredytowej czy biura informacji gospodarczej. Oznacza to, że nie jest sprawdzana historia kredytowa wnioskodawcy, a także to, czy nie widnieje on w rejestrach dłużników np. za zwłokę w płaceniu rachunków, alimentów czy mandatów.
Jakie bazy dłużników mogą być sprawdzane?
Podstawą w ocenie zdolności do spłaty pożyczki jest weryfikacja informacji w Biurze Informacji Kredytowej, które pozwala pożyczkodawcy sprawdzić następujące fakty o jego potencjalnym kliencie:
- jakie ma aktualnie kredyty i pożyczki do spłaty (jaki typ zobowiązań (np. kredyty gotówkowe, hipoteczne, karty kredytowe, chwilówki, limity na karcie kredytowej), jaka kwota została do spłaty, gdzie te produkty zostały zaciągnięte),
- ile wynoszą jego miesięczne raty łącznie,
- czy raty były spłacane terminowo i jeśli nie, to ile wynosiły opóźnienia,
- czy w ostatnim czasie wnioskował o produkty kredytowe lub pożyczkowe i o jaką kwotę się ubiegał.
Historia odnotowywana w BIK może być pozytywna, jeśli swoje zobowiązania oddajemy w terminie. Jednak osoby, które szukają pożyczki bez baz, częściej mają negatywną historię, czyli spóźniają się ze spłatą swoich zobowiązań albo składają zbyt dużo wniosków o finansowanie, co obniża, a nawet przekreśla szansę na pożyczenie potrzebnej kwoty.
Kolejna grupa podmiotów to biura informacji gospodarczej, których jest w Polsce kilka. Najpopularniejsze i najczęściej sprawdzane przez pożyczkodawców to:
- BIG Info Monitor,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
- Krajowy Rejestr Długów,
- Rejestr Dłużników ERIF.
Biura informacji gospodarczej różnią się tym od Biura Informacji Kredytowej, że gromadzą w większości negatywne informacje, dlatego często są nazywane również bazami dłużników. Można do nich trafić za opóźnienie w spłacie kredytu lub pożyczki, ale także zobowiązania innego niż kredytowe, czyli np. rachunki za mieszkanie, rachunki za telefon, alimenty, mandaty, opłaty sądowe, grzywny, raty leasingowe czy zadłużenie u innych przedsiębiorców lub osób fizycznych.
BIG-i gromadzą także pozytywne dane, ale banki i firmy pożyczkowe podczas oceny zdolności kredytowej lub do spłaty pożyczki szukają negatywnych przesłanek, które mogłyby ich ostrzec przed pożyczeniem pieniędzy nierzetelnemu płatnikowi.
Kto może potrzebować pożyczki bez baz?
Pożyczki bez baz najczęściej będzie potrzebowała osoba, która ma lub miała w przeszłości problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Może to bowiem sprawić, że bank lub firma pożyczkowa nie zdecydują się udostępnić jej środków.
Nie ma się jednak co temu dziwić. Nikt nie chce pożyczać pieniędzy osobie, która już nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań, a kolejna rata do oddania tylko powiększy jej finansowe problemy.
Czy ktoś jeszcze udziela pożyczki bez baz?
Pożyczki bez baz nie są już udzielane przez wiarygodne podmioty. Wiąże się z tym bowiem zbyt duże ryzyko, że potencjalny klient nie odda zobowiązania w terminie. Koszty windykacji są wysokie, a prawdopodobieństwo odzyskania środków niewielkie, jeśli ktoś już teraz nie ma z czego oddawać rat. Dlatego firmy pożyczkowe wolą odmówić wcześniej, bo udostępnienie środków nieterminowej osobie im się po prostu nie opłaca.
Można jeszcze trafić na oferty, w których pożyczkodawca deklaruje, że nie sprawdza informacji w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to prawda, ale trzeba pamiętać, że dane gromadzone przez biura informacji gospodarczej i tak zostaną zweryfikowane.
Pożyczka bez baz – ile można dostać?
Naprawdę trudno znaleźć teraz ofertę pożyczki bez baz, więc niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie, ile można pożyczyć. Będzie to uzależnione od sytuacji finansowej wnioskodawcy, ale trzeba być uczulonym na fakt, że koszt pożyczki może być naprawdę wysoki.
Kiedy lepiej zrezygnować z pożyczki bez baz?
Ze względu na to, że pożyczki bez baz nie są już dostępne u wiarygodnych firm, trzeba uważać na takie oferty. Koszty pożyczania mogą być horrendalnie wysokie ze względu na duże ryzyko, a kwestia zabezpieczeń może być nieuregulowana. Warto więc być czujnym i dokładnie czytać umowy. Przez nawiązanie współpracy z nieuczciwym podmiotem można potem stracić samochód czy mieszkanie.
Dlatego w trosce o finansowe bezpieczeństwo lepiej zrezygnować z pożyczki bez baz niż narażać się na problemy.
Czy pożyczka bez baz jest bezpieczna?
Firma pożyczkowa, która dba o bezpieczeństwo pożyczania, zawsze sprawdza bazy. Dlatego nie można do końca ufać podmiotom, które rezygnują z tej procedury.
Warto mieć świadomość, że gdy ktoś nie weryfikuje przeszłości kredytowej wnioskodawcy, to nie ma żadnej pewności, że pożyczka bez baz zostanie spłacona. Podejmuje więc wysokie ryzyko, za które pożyczkobiorca musi sporo zapłacić.
Często zdarza się tak, że nieświadomi klienci są oszukiwani i do końca życia nie mogą spłacić swojego zadłużenia. Trzeba być świadomym negatywnych konsekwencji i kilka razy zastanowić się, czy pożyczka bez baz na pewno jest Ci niezbędna.
Materiał zewnętrzny