Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca staż pracy a emerytura

Staż pracy a emerytura – o czym warto pamiętać?

Data publikacji 17 stycznia 2022


Poprawne wyliczenie stażu pracy to niezwykle istotna kwestia, która będzie miała ogromny wpływ na wysokość emerytury. Obliczając staż pracy koniecznie trzeba pamiętać o zsumowaniu wszystkich okresów zatrudnienia.

Czym jest staż pracy i jak go obliczyć?

Staż pracy to nic innego jak okres, w którym osoba zatrudniona wykonywała usługi na rzecz pracodawcy. Wymiar godzinowy uregulowany przez umowę, podobnie jak sposób zakończenia współpracy nie odgrywają w tym przypadku żadnej roli.

Przy obliczaniu stażu pracy koniecznie trzeba pamiętać o zsumowaniu wszystkich okresów zatrudnienia, ale nie tylko – w staż pracy wliczają się bowiem także studia wyższe oraz staże. Ułatwieniem, które pozwoli na szybkie i dokładne obliczenie stażu pracy są różnego rodzaju narzędzia dostępne w sieci.

Nauka a obliczanie stażu pracy

Osoby, którym zależy na poprawnym obliczeniu stażu pracy powinny pamiętać o dokładnym zsumowaniu jego wszystkich składowych, nie zapominając o uwzględnieniu czasu poświęconego na naukę.

Zgodnie z zapisami prawa do okresu pracy zalicza się między innymi: ukończenie szkoły ogólnokształcącej, szkoły zawodowej, a także szkoły wyższej. Warto zaznaczyć, że okresy nauki nie ulegają sumowaniu, a najwięcej dodatkowych lat do stażu pracy zyskają osoby, które ukończyły studia wyższe.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie a staż pracy

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to jedne z przykładów umów cywilnoprawnych, które nie podlegają regulacjom Kodeksu Pracy, w związku z czym nie mogą zostać wliczone do stażu pracy.

Osoby zatrudnione przez długi czas w oparciu o umowę zlecenie powinny zwrócić się do pracodawcy z prośbą o zmianę rodzaju i warunków umowy. Wieloletnie zatrudnienie w oparciu o jedną z umów cywilnoprawnych może działać na niekorzyść pracownika, mając ogromny wpływ na obniżenie kwoty przyszłej emerytury.

Staż pracy a emerytura

Staż pracy to kwestia, która ma ogromny wpływ na wysokość emerytury i prawo do korzystania ze świadczeń. Aktualne przepisy mówią o tym, że prawo do emerytury przysługuje mężczyznom, którzy osiągnęli pułap wieku emerytalnego – wynoszący w tym wypadku 65 lat – a ich staż pracy wynosi co najmniej 25 lat. Kobiety mogą z kolei przejść na emeryturę w wieku 60 lat, pod warunkiem, że przepracowały minimum 20 lat.

Trzeba zaznaczyć, że świadczenia emerytalne mogą otrzymywać osoby, u których okres składkowy i nieskładkowy nie osiągnął wymaganego pułapu. Warto podkreślić również, że okres składkowy oznacza lata pracy wliczane do emerytury, podczas których dany pracownik opłacał składki w ZUS-ie. Co więcej, okres składkowy to nie tylko lata pracy, ale także czas urlopu macierzyńskiego czy okres poświęcony na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Okres nieskładkowy to z kolei czas, w którym nie opłacano składek na ubezpieczenie społeczne. W okres nieskładkowy wlicza się między innymi pobieranie świadczenia chorobowego czy rehabilitacyjnego. Warto pamiętać o tym, że osoba, u której okres nieskładkowy przekracza więcej niż jedną trzecią ogólnego stażu pracy nie jest uprawniona do otrzymywania świadczeń emerytalnych.

Forex

Redakcja belchatow.net.pl

"Belchatow.net.pl" to prężnie rozwijająca się redakcja internetowa, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z IT, pracą, rozwojem osobistym, e-commerce, marketingiem, biznesem i finansami. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom najnowszych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów na temat wyżej wymienionych obszarów. Zespół redakcyjny "Belchatow.net.pl" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie IT, przedsiębiorczości, finansów oraz marketingu, którzy śledzą najnowsze trendy i innowacje w swoich dziedzinach. Ich celem jest nie tylko informowanie czytelników o najważniejszych wydarzeniach i zmianach na rynku, ale także wspieranie ich w rozwoju zawodowym i osobistym, inspirując do ciągłego doskonalenia oraz osiągania sukcesów w życiu zawodowym i biznesowym. "Belchatow.net.pl" dąży do budowania społeczności profesjonalistów i przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać się, wymieniać doświadczeniami i wspólnie osiągać cele biznesowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?