Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca freelancer kto to

Freelancer – kto to jest i czym się zajmuje?

Data publikacji 17 stycznia 2022


Często słyszy się słowo freelancer, ale nie każdy wie, co ono dokładnie oznacza. Freelancerem może zostać każdy. Wystarczy mieć pomysł na siebie i zdecydować o własnej ścieżce zawodowej.

Freelancer kto to jest?

Freelancer jest określany wolnym strzelcem. Jest to osoba, która pracuje na własny rachunek. Freelancer nie sprzedaje towarów, a świadczy osobiście usługi. Jest to osoba prowadząca jednoosobową działalność i realizująca zlecenia osobiście. Freelancer przyjmuje tylko te zlecenia, które mu odpowiadają. Nie jest zatem związany umową z żadną firmą, dzięki temu decyduje sam o tym, ile i z kim chce pracować. Cechą charakterystyczną freelancera jest czynnik ludzki. On sam wykonuje zlecone mu usługi. Bardzo rzadko w realizacji danego projektu pomagają mu osoby trzecie, choć czasami taka sytuacja także może się zdarzyć.

Najpopularniejsze zawody freelancerów

Nie każdy zawód może być wykonywany przez freelancera. Jest długa lista zawodów, w których freelancerzy dominują. Lista ta cały czas się powiększa, gdyż rynek usług internetowych rośnie, a to właśnie w tej dziedzinie pracuje najwięcej freelancerów. Jakie są najpopularniejsze zawody wykonywane przez nich? Freelancer może być programistą, analitykiem, menadżerem, copywriterem, korektorem, dziennikarzem, grafikiem czy tłumaczem. Wszystkie te zawody mogą być wykonywane zdalnie, a więc bez potrzeby wychodzenia z domu. Freelancer najczęściej pracuje w zaciszu własnego pokoju. Freelancerem może zostać także fotograf, montażysta filmów wideo czy księgowa. Wystarczy tylko mieć odpowiednie umiejętności i jeszcze potrafić je sprzedać.

Czy każdy może zostać freelancerem?

Zawód freelancera wydaje się prosty i przyjemny. I oczywiście w większości przypadków taki jest. Osoba, która chce być panem swojego losu i chce pracować na własny rachunek, musi być sumienna i systematyczna. Oczywiście freelancer sam decyduje, ile czasu chce poświęcić na pracę oraz kiedy chce mieć wolne. Jednak wysokość pensji zależy od ilości wykonanych przez niego usług. Jeśli zrobimy sobie tydzień wolnego, to nikt za ten czas nam nie zapłaci. Freelancer musi posiadać umiejętności, za które ktoś chce zapłacić, a więc musi być dobry w tym, co robi. Trzeba także założyć działalność gospodarczą, aby firma działała legalnie.

Jakie cechy powinien posiadać freelancer?

Osoba pracująca na własny rachunek oprócz sumienności i systematyczności musi być także zaradna. Przede wszystkim trzeba być osobą bezpośrednią i łatwo nawiązującą kontakty. Ważna jest aparycja i otwartość na ludzi. Freelancer musi umieć zarządzać własnym czasem. Z każdym klientem należy podpisać umowę, z której trzeba się wywiązać. Jeśli tego nie zrobimy, to nie zarobimy, a dodatkowo rozejdzie się informacja, że jesteśmy niekompetentni i nie wywiązujemy się z zapisów umowy. Freelancer musi być skrupulatny i rzeczowy. Każda usługa musi zostać wykonana na najwyższym poziomie, aby klient był zadowolony. Dobra umiejętność zarządzania własnym czasem jest kluczowym aspektem w pracy freelancera.

Forex

Redakcja belchatow.net.pl

"Belchatow.net.pl" to prężnie rozwijająca się redakcja internetowa, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z IT, pracą, rozwojem osobistym, e-commerce, marketingiem, biznesem i finansami. Ich działalność obejmuje dostarczanie czytelnikom najnowszych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów na temat wyżej wymienionych obszarów. Zespół redakcyjny "Belchatow.net.pl" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie IT, przedsiębiorczości, finansów oraz marketingu, którzy śledzą najnowsze trendy i innowacje w swoich dziedzinach. Ich celem jest nie tylko informowanie czytelników o najważniejszych wydarzeniach i zmianach na rynku, ale także wspieranie ich w rozwoju zawodowym i osobistym, inspirując do ciągłego doskonalenia oraz osiągania sukcesów w życiu zawodowym i biznesowym. "Belchatow.net.pl" dąży do budowania społeczności profesjonalistów i przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać się, wymieniać doświadczeniami i wspólnie osiągać cele biznesowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?