belchatow.net.pl

Blog tematyczny o pracy, biznesie i marketingu internetowym

PracaRozwój

Staż z urzędu pracy 2022 wynagrodzenie i warunki

Staż z urzędu pracy 2022 wynagrodzenie i warunki

Kończąc szkołę wyższą albo średnią, nie od razu można znaleźć wymarzone zatrudnienie. Dlatego zamiast martwić się i narzekać, że jest się bezrobotnym, warto skorzystać z oferty urzędu pracy. O czym dokładnie mowa? Chodzi oczywiście o pewną formę aktywizacji zawodowej, czyli staż. Jak obecnie wygląda taka pomoc? Zobaczmy.

Wymagania, które należy spełnić

Już w tym akapicie wiele osób chciałby się dowiedzieć, jakie za staż z urzędu pracy 2022 wynagrodzenie będzie zapłacone. Zanim jednak podamy tak istotną informację, najpierw wyjaśnimy, co zrobić, aby dostać się na staż i zdobyć przydatne umiejętności oraz doświadczenie. Okazuje się, że wystarczyć być zarejestrowanym w urzędzie i mieć status bezrobotnego. Wówczas, jeżeli pracodawca się zgodzi, dana osoba będzie zatrudniona na okres trwający maksymalnie pół roku. Dłużej popracują natomiast bardzo młodzi ludzie, którzy jeszcze nie ukończyli 30 lat. Dla nich przewidziano dwanaście miesięcy stażu. Z takiej oferty nie mogą jednak skorzystać studenci, gdyż nie są oni postrzegani w charakterze osób bezrobotnych. W ich przypadku możliwe są tylko praktyki.

Jakie kroki trzeba więc podjąć, aby zostać skierowanym na staż? Po pierwsze należy się zarejestrować w urzędzie pracy. Drugi etap będzie polegał na wypełnieniu i złożeniu odpowiedniego wniosku. Na koniec pozostało jedynie dołączenie do owego dokumentu dobrze napisanego CV. Przyda się też trochę szczęścia i cierpliwości – minie może kilka dni albo miesięcy, zanim pracownik urzędu zadzwoni z ciekawą ofertą, która idealnie pasuje do naszych kompetencji. Jeżeli pracodawca będzie zadowolony, to otrzymamy stałą umowę. Co ciekawe, obecnie staż wlicza się do emerytury i urlopu. To bardzo pozytywna zmiana.

Staż z urzędu pracy 2022 wynagrodzenie

Wiadomo już, jakie czynności i warunki związane są z uzyskaniem stażu. Teraz sprawdźmy, co z wypłatą. Czy pieniądze, które zarobimy, pracując na takich zasadach, okażą się wystarczające, aby się utrzymać bez dodatkowej pomocy? Niestety nie. Mimo że pensja jest wyższa niż we wcześniejszych latach, to nie jest na tyle wysoka, by dzięki niej mieć na opłaty za czynsz, media itp. Jednak w przypadku, gdy mieszkamy z rodzicami, comiesięczne stypendium wynoszące 120% zasiłku dla bezrobotnych wystarczy na niektóre wydatki.

Dokładniej mówiąc, jeżeli chodzi o staż z urzędu pracy 2022 wynagrodzenie jest finansowane w całości przez państwo polskie przy pomocy środków unijnych (a czasem także Funduszu Pacy). O tym zresztą informuje art. 53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku. Wypłata jest faktycznie niewielka. Skoro wspomniany zasiłek to kwota w wysokości 1240,80 zł brutto, to ostatecznie młody stażysta otrzyma wynagrodzenie do ręki wynoszące 1169,20 zł. Taka suma z jednej strony jest kusząca, bo lepiej mieć tyle niż wcale. Z drugiej jednak każdy wolałby zacząć od lepiej płatnej pracy, chociażby za minimalną pensję 2363,56 zł netto. Niestety, rzadko jest tak, że od razu osiąga się spory sukces. Najpierw ważne jest bowiem zdobycie umiejętności, choć wielokrotnie bywają sytuacje, że bez znajomości i szczęścia nawet na dobry staż trudno jest się załapać.

Udostępnij