Profesjonalne dokumenty aplikacyjne – jak napisać list motywacyjny?
Data publikacji 17 stycznia 2022
Napisanie przekonującego listu motywacyjnego to niewątpliwie jeden z najważniejszych etapów w procesie aplikacyjnym. Tutaj wymagana jest nie tylko umiejętność wyrażania siebie i odpowiednia strategia, ale również wiele drobnych szczegółów. List motywacyjny będzie przekonujący tylko wtedy, gdy będzie dopracowany. Jak napisać list motywacyjny, aby rekruter zainteresował się Twoją kandydaturą i zaprosił Cię na rozmowę?
Jak napisać list motywacyjny? – treść
Treść listu powinna zmieścić się na jednej stronie! Żaden rekruter nie chce czytać długich powieści. Pokaż, że zwracasz uwagę na to, co jest ważne dla czytelnika. Unikaj długich, chaotycznych zdań w liście motywacyjnym i skoncentruj się na tym, co najważniejsze. W ten sposób stworzysz profesjonalny, wysokiej jakości dokument aplikacyjny.
W liście motywacyjnym odnieś się do wcześniej nabytych umiejętności i sukcesów. Wyjaśnij, dlaczego naprawdę chcesz pracować w firmie, do której aplikujesz. Poproś o rozmowę w przyjazny, ale nie służalczy sposób. Podaj najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia pracy. Wspomnij o swoich oczekiwaniach płacowych tylko wtedy, gdy oferta pracy wyraźnie o to poprosi. Unikaj długich fragmentów, ogólnych sformułowań i nieaktualnych zwrotów. Ważne są dane i fakty o Tobie — czym obecnie się zajmujesz i jakie sukcesy odniosłeś.
Dane kontaktowe
Adres nadawcy w liście motywacyjnym to zdecydowanie za mało. W końcu celem listu motywacyjnego jest uzyskanie informacji zwrotnej. Odbywa się to zwykle przez telefon lub e-mail. Minimalne dane kontaktowe zawierają zatem zawsze numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Dane adresowe również umieszcza się również w CV, dlatego powinny mieć dokładnie taką samą strukturę w obu dokumentach. W ten sposób udowadniasz swoją konsekwencję i staranność.
Nazwa firmy w liście motywacyjnym
Jeśli chodzi o poprawną pisownię, szefowie są zawsze bardzo wyczuleni i nie wybaczą błędów w nazwie firmy. Warto sprawdzić dwa lub trzy razy, aby upewnić się, że nazwa firmy i adres są napisane poprawnie. Żadna firma nie zatrudni nowego pracownika, jeśli nie będzie w stanie poprawnie napisać nazwy firmy.
Osoba kontaktowa
W adresie należy również podać imię i nazwisko rekrutera lub osoby kontaktowej. Zwiększa to szanse, że Twój list motywacyjny szybko trafi we właściwe ręce.
Nazwisko powinno być napisane poprawnie. Pan Majer to nie to samo co pan Mejer.
Temat listu motywacyjnego
Temat jest bardzo istotną częścią listu motywacyjnego. Tutaj czytelnik, bez czytania całego tekstu może zorientować się, o czym jest list motywacyjny. Fakt, że list jest aplikacją, jest przydatną informacją dla czytelnika. Warto również napisać, na jakie stanowisko aplikujemy. Dzięki temu nasz list motywacyjny szybciej trafi do odpowiedniej osoby.
Ważne pierwsze wrażenie/zdanie
To, że aplikujesz i przeczytałeś ogłoszenie, nie wymaga wyjaśnień. Przekaż dane i fakty o sobie i swojej karierze. Sformułuj, co aktualnie robisz i jakie masz doświadczenie zawodowe. W ten sposób możesz znaleźć idealny punkt wyjścia do wykazania swojej przydatności do pracy.
Celem listu motywacyjnego jest ustalenie jak największego pokrywania się Twoich kwalifikacji z wymaganiami w profilu zawodowym.
Pewność siebie
Nigdy nie pisz swojego listu motywacyjnego zbyt pasywnie, pracodawcy stawiają na pewnych siebie pracowników. Staraj się być pewnym siebie dzięki odpowiedniemu doborowi słów.
Pamiętaj, że masz coś do zaoferowania firmie, a mianowicie wiele cennych umiejętności zawodowych.
Wykorzystaj list motywacyjny, aby przedstawić swoje cechy osobiste (kompetencje miękkie).
Jednak samo wymienienie pożądanych cech w liście motywacyjnym nie wystarczy, dlatego warto je również udokumentować.