O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej – sprawdzone porady
Data publikacji 17 stycznia 2022
Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej to kwestia, o której zapomina wielu kandydatów. Poznanie historii i obszaru działań firmy, a także przygotowanie sensownych pytań to kwestie, o których powinna pamiętać każda osoba wybierająca się na rozmowę o pracę.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Staranne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może pomóc w opanowaniu nerwów oraz przebrnięciu przez najtrudniejsze etapy rozmowy. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba skupić się przede wszystkim na zdobyciu informacji o firmie, dzięki którym rekruter będzie wiedział, że dany kandydat traktuje ofertę pracy na poważnie.
Kolejny krok to dokładne przygotowanie się do standardowych pytań, które pojawiają się podczas większości rozmów o pracę. Pytanie o słabe i mocne strony oraz o umiejętność pracy w zespole to tylko jedne z popularnych zagadnień, które mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Dodatkowo kandydat na pracownika powinien pamiętać również o przygotowaniu odpowiedzi na pytanie odnośnie do zarobków – dobrym pomysłem może okazać się wykonanie małego rozeznania w Internecie i sprawdzenie zarobków osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach.
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania kandydata
Pytania kandydata to jeden z najważniejszych punktów całej rozmowy kwalifikacyjnej – warto pamiętać o tym, że osoba, która stawia się na rozmowę o pracę bez przygotowanych pytań może zostać odebrana jako nieprofesjonalna.
Pytania do osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną najlepiej zostawić na sam koniec, pamiętając o tym, że rekruter z pewnością zasygnalizuje kandydatowi odpowiedni moment. Złym pomysłem może okazać się nagłe przerywanie rozmowy lub nieadekwatne wtrącenia, całkowicie odbiegające od tematu.
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rodzaj oraz ilość pytań zadawanych przez kandydata powinna zostać dopasowana do przebiegu rozmowy oraz ewentualnych wątpliwości pojawiających się w jej trakcie. Warto pamiętać o tym, że celem pytań jest nieco bardziej szczegółowe poznanie zasad oraz zwyczajów panujących w firmie.
Kandydat na pracownika może zapytać między innymi o możliwości rozwoju oferowane przez pracodawcę – pytanie tego typu umocni pozycję kandydata, pokazując jego zaangażowanie oraz motywację.
Kolejna istotna kwestia to dopytanie o szczegóły i charakterystykę danego stanowiska. Dla niektórych osób niezwykle ważną kwestią może okazać się także konieczność pracy w nadgodzinach czy w weekendy – rodzaj oraz ilość pytań tego typu powinna jednak zostać dopasowana zarówno do potrzeb samego kandydata, jak i charakteru oferowanego stanowiska. Dobrym pomysłem może okazać się także zapytanie o firmowe ograniczenie dotyczące ubioru czy elastycznych godzin pracy.
O co nie pytać na rozmowie rekrutacyjnej?
Kandydat na pracownika powinien być świadomy, że istnieją pewne pytania, których na rozmowie o pracę lepiej nie zadawać. Jednym z nich jest na przykład pytanie o obszar działalności firmy – pytanie o to, czym zajmuje się dany pracodawca mogłoby świadczyć bowiem o wysokim poziomie ignorancji kandydata.
Dodatkowo na rozmowie kwalifikacyjnej warto unikać także pytania o pierwsze wolne – podejmowanie kwestii tego typu mogłoby być dowodem lekceważącego stosunku do pracodawcy.